Strona główna | Mapa strony | Kontakt

Sportowe spotkanie na 50-lecie Politechniki Świętokrzyskiej

 

30-06-2015|14:19:07|Autor: Michał Filarski|fot. Paula Lesiak 

 

Jubileusz 50-lecia Politechniki Świętokrzyskiej był też dobrą okazją na sportowe wspomnienia jej absolwentów. Przy okazji Zjazdu Absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej doszło do swoistego spotkania „po latach” środowiska sportowego skupionego wokół Akademickiego Związku Sportowego. Nie zabrakło wspomnień, podsumowań i… gości specjalnych - spotkanie uświetnili m.in. Dariusz Dziekanowski i Leszek Ojrzyński. Swoją premierę miał też drugi tom książki Jarosława Niebudka o mającej wspaniałe tradycje sekcji piłkarskiej.

 

Na początek trochę historii...

 

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przywitania przybyłych gości przez obecnego gospodarza sportu na PŚk - dyrektora Centrum Sportu dr. Stanisława Hojdę. Na sali nie brakowało byłych i obecnych działaczy klubu, wśród nich był m.in. Jerzy Kluźniak, który 47 lat temu założył Klub Uczelniany AZS PŚk, prof. Barbara Goszczyńska - była Prezes KU AZS, a także profesor Wiesław Trąmpczyński - były rektor uczelni. Na początku w krótkiej multimedialnej prezentacji historię Klubu Uczelnianego AZS na Politechnice Świętokrzyskiej przypomniał obecny wiceprezes Michał Filarski. Zaprezentowane największe sukcesy przed lat i te najnowsze, ze złotem Mateusza Garbacza i czwartym miejscem piłkarzy w Akademickich Mistrzostwach Polskie na czele. Nie brakowało wspomnień wywołanych archiwalnymi fotografiami. Swoje dopowiedział też wieloletni pracownik Studium Wychowania Fizycznego i działacz KU AZS Wacław Mozer, który w swoim niepowtarzalnym stylu przybliżył sportowe anegdoty sprzed lat...

 

Święto piłkarzy

 

Spotkanie oprócz podsumowania działalności Klubu Uczelnianego AZS na przestrzeni 50 lat było też, a może przede wszystkim małym świętem sekcji piłkarskiej KU AZS PŚk, która jest prawdziwym ewenementem na skalę krajową - jest najwyżej sklasyfikowaną ligową sekcją piłkarską spod znaku akademickiego gryfa. Swoją premierę miała książka "Piłka nożna na Politechnice Świętokrzyskiej w latach 1999 - 2014" napisanej przez pracownika Centrum Sportu PŚk, a także wieloletniego trenera sekcji piłkarskiej AZS Jarosława Niebudka, którą nieodpłatnie otrzymał każdy uczestnik spotkania. Oprócz tego najbardziej zasłużeni piłkarze zostali odznaczeni okolicznościowymi odznakami - złotą, srebrną i brązową zależnie od liczby rozegranych spotkań w drużynie piłkarskiej. Każdy z piłkarzy otrzymał też książkę ze specjalną dedykacją od autora i głównego organizatora spotkania Jarosława Niebudka, a także okolicznościowy kubek, wyprodukowany przez słynną fabrykę porcelany w Ćmielowie.

 

Najwięcej, bo aż 244 spotkanie rozegrał Łukasz Obara, tylko jeden mecz mniej w barwach AZS PŚk miał Grzegorz Głasek, na trzecim miejscu z dorobkiem 225 spotkań  znalazł się Jacek Kocieliński.  Odbierając nagrodę Grzegorz Głasek, obecny prezes firmy budowlanej SPS Construction, podkreślał wyjątkowość sekcji piłkarskiej, w której tyle lat sam występował, a obecnie nadal ją wspiera. Wyróżnieni zostali też najlepsi strzelcy, tu bezkonkurencyjny okazał się Jarosław Barchan - zdobywca 119 bramek, drugi był Łukasz Obara (79 trafień), a trzeci Grzegorz Pacholczak (46 bramek).  Podczas nagradzania kolejnych zawodników zaprezentowano fotografię z działalności sekcji, szczególnie te starsze wywoływały duży uśmiech na twarzach zgromadzonych. 

 

Dziekan... w barwach Politechniki

Kilka słów powiedział też były reprezentant Polski Dariusz Dziekanowski, który podkreślił, że nie znalazł się tu przypadkiem. Miał okazję być na podobnym zjeździe w 1999 roku. Co ciekawe wtedy premierę miała pierwsza część wspomnień spisanych przez Jarosława Niebudka. Można więc powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Dziekanowski żartował, że właśnie na Politechnice przeżył swój największy zawód w karierze, kiedy to będąc tu na pokazowym meczu w 1999 roku nie przeszedł testów do drużyny...

 

Po spotkaniu na Politechnice uroczystość przeniosła się na boisko przy ulicy Janusza Kusocińskiego. Tam towarzyskie spotkanie rozegrali byli i obecni piłkarze AZS-u z oldboyami Korony. I to właśnie AZS pokonał Koronę 5:2, a dwie bramki dla akademików strzelił... Dariusz Dziekanowski.

 

Za trzy lata kolejny Jubileusz...

 

Spotkanie przyniosło wiele wspomnień i było na pewno zapowiedzią tego, co czeka nas za trzy lata. W 2018 roku Klub Uczelniany AZS Politechniki Świętokrzyskiej obchodził będzie 50-lecie istnienia.

 

Organizatorzy dziękują za wkład i pomoc w organizacji spotkania Prezesowi Klubu Uczelnianego AZS Rafałowi Matysowi, Grzegorzowi i Sławomirowi Głasek, Piotrowi Suswałowi oraz Dominikowi Wiktorowiczowi.

 

GALERIA ZDJĘĆ  


|Top
Aktualności | O Nas | Sekcje | Rozgrywki | Zapisy | Partnerzy | Galeria | Kontakt