Dwie różne połowy… Koszykarze Politechniki lepsi od Cracovii

09-02-2015|10:54:57|Autor: Michał Filarski

Jedenaste zwycięstwo w sezonie odnieśli w niedzielę w Krakowie koszykarze AZS-u Politechniki Świętokrzyskiej Galerii Echo.  W hali przy ul. Kalwaryjskiej pokonali Cracovię 102:68. Do zwycięstwa poprowadzili kielczan Artur Busz i Szymon Rzońca zdobywcy odpowiednio 25 i 24 punktów.

Choć końcowy rezultat wskazuje na kolejne łatwe zwycięstwo kielczan, to wcale tak nie było. Przez pierwsze dwie kwarty mecz był bardzo wyrównany – kielczanie do przerwy prowadzili jedynie dwoma punktami (50:48). Częściowo było to spowodowane bardzo dobrą skutecznością z dystansu graczy Cracovii, ale w dużej mierze niefrasobliwością akademików w obronie.

Na taki obrót sprawy nie wskazywał początek spotkania – kielczanie szybko osiągnęli prowadzenie 6:0, 8:3 po trzech minutach gry. Wtedy jednak od początku mocno naciskający rozgrywających rywali Alan Jaworski niefortunnie stanął i podkręcił kostkę. Kontuzja napędzającego ataki Jaworskiego nie powinna przeszkodzić mu w kolejnych meczach, jednak z Cracovią do końca spotkania nie pojawił się na boisku obserwując poczynania kolegów z perspektywy ławki rezerwowych. W drużynie akademików od początku meczu zabrakło też kontuzjowanego Piotra Borowickiego. W miejsce Alana Jaworskiego trener Politechniki Stanisław Dudzik desygnował do gry najmłodszego w drużynie Łukasza Pawlaka, który już chwilę po wejściu zaakcentował swoją obecność trafiając „trójkę”. Była 15:7 dla kielczan i właśnie ośmiopunktowe prowadzenie utrzymało się do końca pierwszej kwarty (26:18).

Po pięciu minutach drugiej przewaga kielczan osiągnęła już 11 punktów (42:31), do czego przyczyniły się m.in. dwie trójki Artura Busza i skuteczne manewry podkoszowe Szymona Rzońcy. I wtedy kielczanie przestali bronić, a gracze Cracovii zaczęli to wykorzystywać szybko odrabiając straty.  W trudnych momentach wynik dla kielczan „trzymał” Paweł Bacik. Niestety festiwal krakowian trwał do ostatniej akcji, kiedy to Jan Uchto trafiając za trzy ustalił wynik na 48:50. Dwupunktowa przewaga i 30 straconych punktów w drugiej kwarcie to nie było to, czego można było spodziewać się po liderze z Kielc.

Zawodnicy trenera Dudzika zdawali sobie z tego sprawę i na drugą połową wyszli bardzo zmobilizowani. W wyjściowej piątce od początku drugiej połowy pojawił się niegrający wcześniej Mirosław Klamka. I wejście potężnego centra kielczan odmieniło mecz. Klamka był skuteczny pod tablicą, a kielczanie w końcu zaczęli bronić. Wiele przechwytów i szybkich kontr sprawiło, że „pożar z drugiej kwarty” został ugaszony a przewaga systematycznie rosła. Na koniec trzeciej kwarty kielczanie prowadzili już 15 punktami (74:59).

W czwartej części jeszcze bardziej odjechali rywalom, którym przez pierwsze 8 minut kwarty pozwolili rzucić jedynie cztery punkty, samemu zdobywając ich 21. Krakowianie do kosza trafili dopiero w ostatnich dwóch minutach, a kielczanie po raz czwarty z rzędu przekroczyli barierę stu punktów. Tym razem setny punkt zdobył Łukasz Pawlak, bardzo dobrze zastępujący dzisiaj Alana Jaworskiego. Drugie dwadzieścia minut w Krakowie to powrót mocnej obrony kielczan, świadczy o tym stracone przez nich w tej części gry jedynie 20 punktów.

Dla kielczan było to już jedenaste zwycięstwo w sezonie. Z bilansem 11-1 umocnili się na prowadzeniu w ligowej tabeli. Teraz koszykarzy Politechniki czekają dwa tygodnie przerwy. Kolejny ligowy mecz rozegrają bowiem dopiero w środę 25 lutego w Limanowej z bardzo dobrze grającym Limblachem. Będzie to ważne spotkanie w kontekście układu ligowej tabeli przez barażami.

Wcześniej jednak kielczanie wyjeżdżają na turniej do Poznania (21-22 lutego), gdzie zmierzą się z czołowymi drużynami trzeciej ligi wielkopolskiej – Tarnovią Tarnowo Podgórne, MKK Gniezno i AZS UAM Poznań, srebrnym medalistą Akademickich Mistrzostw Polski. Będzie to na pewno cenny sprawdzian przed kwietniowymi barażami o wejście do II ligi.

Cracovia - AZS Politechnika Świętokrzyska Galeria Echo Kielce 68:102 (18:26, 30:24, 11:24, 9:28)

AZS PŚk: Busz 25(4x3), Rzońca 24, Bacik 15, Jaworski 4, Łuczyński 3 oraz Klamka 14, Pawlak 13(1x3), Banasik 4, Pobocha, Paluch.