s

Derby Kielc dla UJK! Święto koszykówki w Kielcach

29-10-2016|10:16:13|Autor: Michał Filarski|fot. Paula Lesiak

To było prawdziwe święto koszykówki w Kielcach. W hali CSiR UJK w ramach 6.kolejki II ligi koszykarzy na przeciw siebie stanęły drużyny dwóch największych kieleckich uczelni. I jak na derby przystało były pełne trybuny, walka i piękne akcje. A na boisku lepsi zawodnicy UJK, którzy pokonali Politechnikę 84:60.

Mecz rozpoczął sie od prowadzenia gości. Po celnym rzucie najmłodszego na boisku, zaledwie 16-letniego Jacka Tarzanowskiego Politechnika prowadziła 2:0. I jak sie później okazało było to jedyne prowadzenie zawodników trenera Stanisława Dudzika w meczu. W ciągu kolejnych minut inicjatywę na dobre przejęli gospodarze, którzy za sprawą skutecznych akcji Piotra Osiakowskiego i przede wszystkim Jakuba Nowaczka wypracowali sobie kilkunastopunktową przewagę. Po pierwszej kwarcie było 29:14 dla koszykarzy UJK.

Druga część meczu rozpoczęła się od czterech punktów Macieja Szewczyka dla gospodarzy, ale potem do głosu doszli inżynierowie. Zawodnicy Politechniki w końcu zaczęli lepiej bronić, poprawili też skuteczność co pozwoliło zniwelować nieco straty. Druga połowa zapowiadała się emocjonująco, jednak zapał koszykarzy PŚk szybko ostudził Osiakowski, który wsadem wykończył podanie Łukasza Fąfary.

Goście walczyli, gonili, ale przewaga ciągle była spora i zwycięstwo gospodarzy niezagrożone. Można się zastanawiać tylko, co by było, gdyby koszykarze Politechniki nie pudłowali tak z linii rzutów wolnych. Nie trafili aż połowy z 30 wykonywanych rzutów... Ostatecznie gospodarze wygrali 84:60.

- Bałem się tego meczu, za nami ciężki mecz z Łowiczem, ale chłopaki dali radę. Wygraliśmy i pracujemy dalej, przed nami kolejny trudny mecz - powiedział w wywiadzie dla Radia Kielce po meczu zadowolony trener UJK Rafał Gil.

Trener Politechniki Stanisław Dudzik, mimo porażki, dostrzegał pozytywy w postawie swoich zawodników: - Mimo przegranej pozytywnie patrzę na to spotkanie. Oczywiście z wyjątkiem pierwszej kwarty, kiedy chłopcy byli chyba zbyt sprężeni na derby. To było bardzo złe 10 minut w naszym wykonaniu, zwłaszcza w obronie. Później było już dużo lepiej, zadowolony jestem z tego, że nie odpuścili do końca. Walczyli do ostatniej minuty - mówił i podkreślił: - W naszej drużynie zagrali dzisiaj wszyscy, a przede wszystkim byli to wszyscy kielczanie. Czym nawiązał do tego, że w składzie Politechniki wszyscy zawodnicy to wychowankowie kieleckich klubów.

Okazja do rewanżu w styczniu, a już w najbliższy weekend kolejne ligowe spotkanie. Politechnika w niedzielę o 16:00 we własnej hali podejmie Probasket Kutno, a UJK wyjeżdża do Warszawy na spotkanie z niepokonanym w tym sezonie KK.

AZS UJK Kielce - AZS PŚk-Galeria Echo Kielce 84:60 (29:14, 16:18, 24:13, 15:15)

AZS UJK: Osiakowski 17(3x3), Nowaczek 16, Lewandowski 5 (1x3), Sprengel, Fąfara oraz Szewczyk 16, Nowakowski 10, Druszcz 9 (1x3), Jagiełło 6, Kowalski 5 (1x3), Pluta.

AZS PŚk: Jaworski 13(3x3,6zb,2as), Pawlak 8(2x3,7zb), Tarzanowski 7(4zb), Drogosz 5(4zb), Ziemski oraz Borowicki 11(2x3), Białek 8, Mazur 3, Paluch 2(3zb), Burzawa 2, Pękalski 1, Żaba-Żabiński